Coaching

Czym jest coaching ?

Coaching to ...

W ostatnich latach coaching to dość popularne pojęcie. Pojawia się w prasie i mediach, najczęściej tam gdzie jest mowa o wsparciu dla osób związanych z biznesem.

Tymczasem coaching to nie tylko pomoc w sprawach zawodowych ale także życiowych. Żyjemy w czasach, w których na co dzień musimy radzić sobie z natłokiem zajęć, wiecznym pośpiechem, frustracją z powodu braku czasu dla siebie, dla bliskich, na relaks, na przyjemności. Borykamy się z utratą pracy, samotnością, z trudnymi decyzjami. Zadajemy sobie pytania „co dalej” i często nie znajdujemy na nie odpowiedzi.

Czym więc tak naprawdę jest coaching?

W moim przekonaniu najbardziej trafne wyjaśnienia można znaleźć w książce „Profesjonalny Coaching” dr Małgorzaty Sidor-Rządkowskiej. Podaje wiele definicji coachingu, które chciałbym tutaj przytoczyć:
„Coaching jest formą rozmowy przebiegającej zgodnie z niewypowiedzianymi żelaznymi zasadami dotyczącymi tego, co musi być w niej obecne. Te zasady to: szacunek, otwartość, współczucie, empatia i rygorystyczne przestrzegane zobowiązanie do mówienia prawdy” (Whitworth i In. 2010, s. 22).
„Coaching – posługiwanie się ciszą, pytaniami oraz wyzwaniami w celu udzielenia podopiecznemu pomocy w realizacji konkretnego celu” (McLeod 2008, s. 27)
„Proces, w którym coach, pracując z klientem, używa umiejętności słuchania i zdawania pytań w taki sposób, aby umożliwić mu wymyślenie rozwiązań jego problemów” (McAdam 2011, s. 19).
„Konwersacja lub seria konwersacji jednej osoby z drugą (…), która przynosić ma korzyść w postaci postępu” (Starr 2005, s. 10).
„Pomoc danej osobie we wzmacnianiu i udoskonalaniu działania poprzez refleksję nad tym, jak stosuje konkretną umiejętność lub wiedzę” (Thorpe, Clifford 2004, s. 17).
„Coaching to rozwijanie zdolności zmieniania ludzi, organizacji, w których pracują, oraz środowiska, w którym zyją. Wpływając na ich wyobraźnię i wyznawane wartości, pomaga w ponownym okresleniu – w zgodzie z celami, do których dążą – ich postaw, sposobu myślenia i zachowania” (Hargrove 2006, s. 23)

Według mnie coaching to pomoc w realizacji celów Klienta poprzez umiejętną i profesjonalną rozmowę. Empatia, wyczucie, intuicja, profesjonalizm, umiejętność słuchania, odwaga i doświadczenie są niezbędnymi cechami, którymi powinien odznaczać się dobry coach i są kluczem do uzyskania spodziewanych efektów. Sukces coacha to przede wszystkim sukces Klienta.

PS. Nie mogę się oprzeć, aby korzystając z okazji nie podziękować dr Małgorzacie Sidor-Rządkowskiej za cykl inspirujących zajęć i wykładów. Małgosiu, dziękuję!

Dlaczego coaching ze mną ?

Coaching jest dla mnie pasją. Od zawsze w kontaktach z najbliższymi, przyjaciółmi, znajomymi zadawałem głębokie i wnikliwe pytania, interesowało mnie to, co jest „pod spodem”.

Niekiedy sprawiało to irytację moich rozmówców, ale w efekcie prowadziło do rozwiązania wielu trudnych problemów, do osiągnięcia sukcesów w pracy, o której marzyli, ale obawiali się że sobie nie poradzą.

Czasem warto spojrzeć na problem z innej perspektywy. Często jesteśmy w trudnej sytuacji, w której musimy podjąć ważną decyzję lub zmierzyć się z wyzwaniem, które wydaje się ponad nasze siły. Jednak warto podnieść rękawicę rzuconą nam przez życie i stanąć w gotowości do działania. Uwikłani we własny strach, złość i pretensje do szefa, partnera, przyjaciół czy świata, nie widzimy perspektyw, możliwości, przyszłości ani wyjścia z sytuacji.

Jestem po to, żeby pokazać Ci Twoją siłę oraz potencjał, który drzemie w Twoim wnętrzu. W mojej praktyce często obserwuję, jak rzadko zdajemy sobie sprawę z własnych możliwości. Zamiast dawać gotowe rozwiązania sprawię, że sam je znajdziesz - są w Tobie.

Pomagam zarówno w sprawach biznesowych, jak też i życiowych. Bardzo często te dwa aspekty naszej egzystencji są ściśle ze sobą związane i trudno jest znaleźć pomiędzy nimi zdrową równowagę.

Wysłucham Cię z uwagą, być może zadam wiele trudnych pytań, ale możesz mieć pewność, że uwierzysz w siebie. To już prosta droga do rozwiązania problemu, z którym przyszło Ci się zmierzyć.

Pomogę Ci znaleźć w sobie siłę i motywację do działania. Razem stawimy czoła Twoim wyzwaniom.